Interesuje cię data science? Poznaj Akademię Młodych Talentów i Hakaton SAS
2023 rok rozpoczyna się ciekawymi inicjatywami przygotowanymi z myślą zarówno o ekspertach, jak i nowicjuszach nauki o danych. W ramach Akademii Młodych Talentów studenci i absolwenci uczelni technicznych mogą przekonać się, jak wygląda praca data scientisty. A podczas Hakatonu stawią czoła społecznym i biznesowym wyzwaniom.
Akademia Młodych Talentów jest bezpłatnym programem edukacyjnym. Stanowi propozycję dla osób z kierunków technicznych (szczegóły rekrutacji można znaleźć niżej), które chcą poszerzyć wiedzę w dziedzinie analizy danych. Uczestnicy poznają m.in. Data Integration Studio, czyli środowisko, które służy do zarządzania procesami integracji danych z różnych źródeł. Nauczą się programować w językach 4GL, SQL i Macro oraz łączyć pisany w nich kod. Słuchacze Akademii dowiedzą się także, jak efektywnie przetwarzać dane i wydobywać z nich wiedzę potrzebną w biznesie. A wszystko przy wsparciu specjalistów SCS Expert, przedsiębiorstwa konsultingowego, które od lat zajmuje się analityką i zarządzaniem danymi. Firma w swoich projektach korzysta z rozwiązań SAS oraz z aplikacji otwartoźródłowych.
Dlaczego warto spróbować sił w Akademii Młodych Talentów?
Uczestnicy przede wszystkim zyskają wiedzę pod kątem pierwszych kroków na drodze do wyspecjalizowania się w dziedzinie analityki danych. Przystąpią też do egzaminów zakończonych uznawanym na świecie certyfikatem. Najlepsi dostaną propozycję pracy przy projektach SAS w Polsce i na świecie, a najlepsi z najlepszych (troje absolwentów) otrzymają nagrody. Szkolenie pozwala zdobyć dokument SAS Certified Specialist: Base Programming Using SAS 9.4, poświadczający znajomość zagadnień związanych z tworzeniem struktur danych, zarządzania danymi, obsługą błędów i przygotowywaniem raportów.
W Akademii Młodych Talentów mogą wziąć udział studenci i studentki 3, 4 i 5 roku studiów informatycznych bądź technicznych, a także absolwenci, jednak pod warunkiem, że mury uczelni opuścili maksymalnie dwa lata wcześniej. Wymagane umiejętności to: dobra znajomość języka zapytań SQL i jednego z języków programowania (np. Pythona, C, C++ czy Javy). Dodatkowo, niezbędny jest język angielski. Kandydaci muszą być gotowi do uczestniczenia w szkoleniach prowadzonych od 13 do 24 lutego, a później, w czasie roku akademickiego, powinni jeszcze wygospodarować co najmniej 96 godzin miesięcznie (3/5 etatu). Udział w szkoleniu i certyfikaty mogą zmienić perspektywy zawodowe. Zgodnie z badaniami Pearson VUE, pracownicy w branży IT, którzy podnoszą kompetencje, dostają podwyżki w ciągu kilku miesięcy od zakończenia kursu. Szersze informacje o najnowszej edycji Akademii Młodych Talentów są w serwisie pracuj.pl.
Masz pomysł na użycie danych, by zmienić świat?
Wkrótce wystartuje też Hakaton SAS, podczas którego programiści, studenci, startupy oraz firmy zyskają szansę urzeczywistnienia pomysłów na poprawę świata lub biznesu. Zarówno początkujący, jak i specjaliści data science, od 15 marca będą mieli miesiąc, żeby wykorzystać dane i specjalistyczne narzędzia do opracowania rozwiązań, które następnie wprowadzą na rynek albo wdrożą we własnych organizacjach. W wydarzeniu będą rywalizowały zespoły złożone z 2-10 osób. Zgłoszenia na stronie Hakatonu są przyjmowane do 28 lutego. Aplikować mogą członkowie i liderzy już dobranych zespołów oraz śmiałkowie, którzy chcą dołączyć do jednej z tworzących się grup. Uczestnicy z całego świata dostaną podczas rywalizacji wsparcie merytoryczne ekspertów. Zyskają także dostęp do wirtualnych laboratoriów edukacyjnych, szkoleń i innych materiałów niezbędnych do wprowadzenia koncepcji w życie. Co istotne, nie trzeba mieć doświadczenia z narzędziami SAS – posługujący się na co dzień takimi językami, jak R czy Python, poradzą sobie bez problemu. 15 kwietnia, kiedy Hakaton zakończy się, jury rozpocznie głosowanie. W czerwcu poznamy zespoły nagrodzone w poszczególnych regionach i branżach, a zwycięski zespół – we wrześniu, podczas wydarzenia SAS Explore: An Analytics Experience for Technologists.
Do ubiegłorocznej edycji Hakatonu zgłosiło się 1300 osób z 75 krajów. Ostatecznie nad innowacjami dla biznesu i społeczeństwa pracowało 70 zespołów, których członkowie reprezentowali łącznie 135 organizacji. Ponad 2/3 grup poświęciło czas w Hakatonie, żeby rozwiązać realne problemy w przedsiębiorstwach. Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są takie zespoły, jak War On Cancer, który skupił się na rozwiązaniach mających służyć zdrowiu psychicznemu pacjentów onkologicznych, LangTech, który dokumentuje rdzenne języki Kamerunu, jak również JAKSTAT, za sprawą którego w Indonezji powstała platforma optymalizująca pomoc dla małych firm w trakcie pandemii. Z kolei Innova Data Hub, zespół z Hiszpanii, skoncentrował się na usprawnieniu – z pomocą modelowania predykcyjnego – madryckiej usługi wypożyczania rowerów.
Hakaton SAS stara się pokazać, że odpowiednie wykorzystanie danych potrafi wesprzeć wiele obszarów życia. Tymczasem dziś tylko 21 proc. osób między 16 a 24 rokiem życia potrafi analizować dane. Według Data Literacy Project, mniej niż ¼ pracowników sprawnie porusza się w świecie cyfrowych informacji.